Stævne med et godt formål

Bjarmi isheste er en af de mange non-profit foreninger med en lille flok islandsheste entusiaster, som samles omkring den islandske hest. Det, som er anderledes, er at foreningens omdrejningspunkt er at skabe arrangementer, som afholdes til fordel for ”Kræftens bekæmpelse.

Initiatorerne er Nikolai Svalebæk, Helle og Katja Kallmayer og Rikke Lønbro, som startede foreningen tilbage i 2012. Navnet Bjarmi honorerer Nikolais hest, som han har et særligt bånd til.. Nikolai fortæller: ”Det hele er blevet til da Helle Kallmeyer, som ejer Gl. Klitgård camping, havde fået tildelt midler til at kunne bygge en Ovalbane. Det affødte tanken at man gerne ville give noget tilbage til samfundet.

Sådan blev ideen til med at skabe et arrangement og godt miljø, som folk har lyst til at deltage i og som indsamler midler til et godt formål. Stævnet afholdes hvert år i september i det naturskønne område ved vestkysten, tæt ved Løkken. Siden 2012 lykkedes det at indsamle i alt 360.000 kroner til Kræftens Bekæmpelse. Det kræver "et kæmpe tørn" af de fire frivillige hen over et helt år, især med at få rejst sponsorgaver og planlagt stævnet. Lige så snart stævnet er afholdt, begynder allerede arbejdet for at få det næste stævne op at stå. Det kræver også en frivillig indsats af knap 30 personer for at kunne afvikle dette regulære DI stævne. Banen måler lidt mindre end 250m, derfor rides ikke pas. Der startes i klasserne T.8 senior, T8 junior, T.7, T.5, T.4, T.3, 4.5 senior, 4.5 junior, 4.3, 4.2.

Selvom Nikolai og Rikke er flyttet til Midtjylland, er energien og drivkraften der for at fortsat arbejde hen imod den fælles målsætning, som er at opnå en indsamlig af 500.000 kr., som skal doneres til Kræftens bekæmpelse. Foreningen er godt på vej, deres stævne med det gode formål er meget populært. Dette års stævne er blevet udsolgt på under 10 minutter.

Den bedste oplevelse er at modtage den store opbakning af folk og når det lykkedes at skabe en stemning, som er så god at folk slet ikke har lyst til at rejse om søndagen” siger Nicolaj. Han husker tilbage til stævnet i 2016, hvor voldsomme skybrud fra morgenstund af om søndagen førte til at finalerne skulle blive aflyst. Mange rejste før tid, og cafeteriet havde ikke udsolgt. Til trods af de udfordringer, som det medførte, fik foreningen en ekstra opbakning for at kunne rejse midler og det endte med at overskuddet blev størst det år med 90.000 kr. ”Det var en kæmpeoverraskelse og meget bekræftende at modtage den støtte og opbakning”, afslutter foreningens formand Nicolaj Svalebæk.

Redaktionen håber at dette års stævne kan udføres i det skønneste tørvejr og atter bliver en god oplevelse for alle involverede parter! Måske også du vil komme en tur forbi Løkken og få en snært af stemningen ved dette stævne?

Læs mere her: 

Adressen er: Gl. Klitgaard Camping og Hytteby, Lyngbyvej 331, 9480 Løkken, Danmark

Vi anvender cookies til indsamling af statistisk data. .

Ja, jeg accepterer cookies.